Lapas karte
Selga
Dibināšana un simbolika

Latviešu studenšu korporācija Selga dibināta 1927.gada 17. februārī pie Latvijas Universitātes. Korporāciju dibināja 19 studentes, no kurām lielākā daļa studēja medicīnu.
 Selgas dibinātājas pie karoga

Selgas dibinātājas ir: Anna Ābola-Čakanovska, Marta Ābola-Frīdrihsone, Antonija Apine-Bērziņa, Emma Damberga, Alvīne Enoka-Muzikante, Alīda Graudule, Austra Jurkovska-Cīce, Hermīne Kaužena, Alma Legzdiņa-Kornete, Alise Malkolma-Niedra, Erna Priede-Jansone, Olga Priede-Ābola, Olga Punga, Marta Rullīte, Irma Stunda-Slokenberga, Marta Šķiņķe, Mērija Ulme-Zariņa, Alma Ventere-Millere un Flora Zariņa-Austruma. 

Selga bija pirmā studenšu korporācija, kurai bija jāseko citu, jau iepriekš dibināto, S!P!K! apvienoto studenšu korporāciju (Daugaviete, Gundega, Dzintra, Imeria) kopējiem noteikumiem, no kuriem pirmais - izvēlēties kuratori jeb krustmāti, pie kuras garantēt savu interno komānu. Selgas par savu krustmāti izvēlējās studenšu korporāciju Imeria. Pateicoties studenšu korporācijas Imeria un pašu selgu aktivitātei, 1928.gada 2. maijā s!k! Selga uzņēma Studenšu Prezidiju Konventā, un jau 1930./1931. akadēmiskajā gadā Selga pirmo reizi prezidēja S!P!K!.

Vārda „selga" skaidrojums pēc profesora E.Bleses - drošākā vieta jūrā, kur zvejnieki meklē patvērumu vētras laikā.


Krāsu nozīme:

  • dzeltens - saulaini apgarots dzīves un darba prieks;
  • zils - plašums, tāle, zinātne;
  • sudrabs - pelēko ikdienu sudrabā vērst.
 
Maija komeršs 1932.gadā

Dibinātājas Selgai izvēlējās devīzi - Veido sevi! Pēc 10 gadiem devīzi papildināja, un tā ir: Veido sevi tēvijai, darbam, dailei un zinātnei!

1937.gadā - Selgas 10. gada dienā - tika iesvētīts Selgas vapenis, kuru zīmējis mākslinieks Ernests Ābele, bet kokā griezis koktēlnieks Hugo Mercs. Vapeni iesvētīja arhibīskaps prof. T. Grīnbergs. Kokā grieztais vapenis apvīts ar dzelteni zili sudrabotu karogu. Vairoga vidū attēlots cirķelis, virs tā rudzu vārpas, kas apņemtas ar devīžu lenti tā abās pusēs. Virs rudzu vārpām tēlota lecošā saule zeltā.
Svētku akts 1937.gadā

Vairogu apņem 19 zaļi priežu zari, kas simbolizē 19 Selgas dibinātājas, kā arī priedes Baltijas jūras krastā, kas lūst, bet neliecas.

1940.gadā, Padomju armijai okupējot Latviju, Selgas konventa dzīve pārtrūka. 1941.gadā selgas klusi atcerējās dibināšanas gadskārtu, bet 1944.gadā svinēja pēdējos gada svētkus.


Atpakaļ
 Tālāk
 
Lietotājs
Parole

Noderīgas saites


 S!P!K! rekvizīti

Studenšu Prezidiju Konvents
Reģ.Nr. 40008046767
Juridiskā adrese:
Pulkveža Brieža iela 8-9,
Rīga LV-1010
Konta Nr Swedbankā:
LV11HABA0551015792195